Faculty and Staff

Engineering, Business and Information Technologies Division
  

Division Offices 

Engineering and Computer Science Programs
Nord Advanced Technologies Building, First Floor
(440) 366-4005

Business and CISS Programs
Business Building, Second Floor
(440) 366-4030

(See faculty directory below for appropriate office locations)
  

Faculty/Staff Directory
  

Dean

Kelly A. Zelesnik
Extension 7028, Room AT 116A

Administrative Associate

Carrie Hering
Extension 7405, Room BU 211

Administrative Assistant

Shawna Giovannazzo
Extension 7564, Room AT 116

Administrative Staff Support

Cecilia Balut
Extension 4005, Room AT 116

Patty Donaghue
Extension 7415, Room BU 211

Accounting

Claudia Lubaski
Associate Professor
Accounting Coordinator
Extension 7421, Room BU 211E

Gerald McFadden
Assistant Professor
Extension 7437, Room BU 211N

Alternative Energy/Electronics Engineering Technology

Duncan Estep
Associate Professor
Extension 7016, Room AT 116B

Josh LaBonte
Laboratory Instructional Assistant, ALET
Extension 4925, Room AT 116

Alternative Energy/Manufacturing Engineering Technology

Tim Bruening
Instructor
Alternative Energy/Fluid Power
Extension 7835, Room AT 116L

Automation Engineering Technology

R. Scott Zitek
Assistant Professor, Program Coordinator
AET Systems Specialist and Maintenance & Repair Program Coordinator
Extension 7024, Room AT 116J

Business Administration

Tony Cioffi
Professor Emeritus
Business Administration Coordinator
Extension 7409, Room BU 211G

Lee Kolczun
Assistant Professor
Extension 4737, Room BU 211M

Gerald McFadden
Assistant Professor
Extension 7437, Room BU 211N

Computer Information Systems

J. Mark Harms
Assistant Professor
CISS Coordinator – Software Development
Extension 7023, Room BU 211

Donald Huffman
Associate Professor
CISS Coordinator Network Communication Technologies
Extension 7397, Room BU 211C

Michael Harmych
Computer Resource Specialist
Extension 7389, Room BU 211L

Douglas Huber
Assistant Professor
CISS Coordinator – Network/Security, CISCO
Extension 4785, Room BU 211C

Michael Zellers
Associate Professor
CISS Coordinator – Web Development and Mobile Devices
Extension 4796 Room BU 211J

Computer Engineering/Computer Maintenance & Networking/Electronic Engineering

Lawrence J. Atkinson
Assistant Professor CET/CMNW
Extension 7050, Room AT 116E

Jacob Joy
Laboratory Instructional Assistant, CMNW
Extension 7052, Room AT 116N

Hikmat Chedid
Professor, CET/CMNW Program Coordinator
Extension 7017, Room AT 116G

Construction Technology

Glenn Vasiloff
Program Coordinator
Extension 7009, Room AT 116U

Electronic Engineering Technology

David Astorino
Associate Professor
EET Program Coordinator
Extension 7215, Room AT116F

Chris Rohal
Laboratory Instructional Assistant, ELCT
Extension 4146, Room AT 129

Terry Paul
Professor
Extension 7012, Room AT 116I

Mechatronics (MEMS) Technology

Glenn Vasiloff
Program Coordinator
Extension 7009, Rom AT 116U

Manufacturing Engineering Technology

Roger Diamond
Associate Professor
CAM/CNC/Machining Program Coordinator
Extension 7014, Room AT 116YKaren Hardway
Laboratory Instructional Assistant, CADD
Extension 7076, Room AT 204

Diane Mann
Laboratory Instructional Assistant, CAMM/Machining
Extension 7051, Room AT 103

Glenn Vasiloff
Professor
Mechanical Design Program Coordinator
Extension 7009, Room AT 116URyan Marquette
Technical Specialist, Mechanical Design
Extension 7015, Room AT 116S

Marketing, Tourism and Hospitality

Maria McConnell
Professor
Marketing and Hospitality/Tourism Management Coordinator
Extension 7404, Room BU 211D

Quality Assurance

George Pillainayagam, Ph.D.
Professor
Quality Assurance Program Coordinator
Extension 7008, Room AT 116Q

Welding Technology

Larry Waller
Technical Specialist
Extension 7030, Room AT 107

Taylor Sabo
Laboratory Instructional Assistant
Extension 7029, Room AT 107

Counselor, Enrollment Services

Klare Heston
Extension 4033, Room LC 160
For appointment, call 440-366-4033

Nord Advanced Technologies Center

Sandra Everett
Technical Projects and Training Manager
Extension 7035, Room AT 116C

William Herceg
Technical Projects and Training Manager
Extension 7046, Room 116

Non-Credit Public Offerings Coordinator

John Fitzgerald
Extension 7019, Room AT 116D

National Center for Welding Education and Training (Weld-Ed)

Duncan Estep
Director
Extension 7016, Room AT116B

Michael Fox
Research Analyst
Extension 4927, Room AT 116